Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 15.10.2008
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Borbély Zsolt Attila
Titlul articolului: Balkáni spirál
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=351


 

Az RMDSZ kommunikációjával nagyjából a kormányzati szerepvállalás óta azaz 1996 november végétől vannak komoly gondok. Nem elsősorban az egységességgel, a koherenciával és a konvergenciával, hanem a retorika és a cselekvés kettészakadásával. 1998 októberében, midőn az SZKT visszavonta az 1998. szeptember 5-én az önálló állami magyar egyetem tárgykörében megfogalmazott ultimátumait s lemondott az Operatív Tanács javára a koalíciós kérdések eldöntéséről, az RMDSZ kommunikációja véglegesen ellentmondásba került a tényekkel, s e helyzet azóta csak súlyosbodott.

Az elmúlt tíz esztendőben a hivatalos program kulcskategóriájának, az autonómiának a viszonylatában értelemszerűen el kell különíteni a gyakorlati politika síkját és a retorika síkját. A gyakorlati politika alaptörvénye, hogy „erő felmutatása nélkül nem lehet politizálni”. (copyright by Csurka I.) Az RMDSZ a kormánykoalícióval, a paktumokkal, protokollumokkal az egyetlen komoly eszközt, amivel erőt tudhat felmutatni, tételesen a külpolitikai nyomásgyakorlást de facto feladta, így aztán nem csoda, hogy az autonómia irányában egy apró lépést sem haladt előre. A 2003-ban meghozott kongresszusi határozatok, különösképpen a belső választások kiváltása a részleges tisztújítással leszámolást jelentett az 1993-as programmal, melynek politikai filozófiai alapja az volt, hogy minden lépést meg kell tenni az autonómia érdekében, ami nem ütközik a román törvényekbe. Értsd: nemzeti önmegszámlálás, autonómia-statutumok, erdélyi magyar parlament. Tizenöt év alatt ezekben a létfontosságú ügyekben semmi nem történt. A kisebbségi törvénybe belekerült a kulturális autonómia fogalma, de olyanformán, hogy a törvény elfogadása esetén a magyar autonómia kulcsszerve nem rendelkezett volna semmiféle közjogi jogosítvánnyal. Amint homokból nem lesz kő akkor sem, ha sok van belőle, az apró-cseprő engedményekből sem lesz autonómia, mert ahhoz bizony áttörés, minőségi ugrás szükségeltetik. Az RMDSZ tévúton jár másfél évtizede.

A kommunikáció más kérdés.

Volt időszak, amikor még a frakció cselekvési prioritásait integráló belső használatra készült dokumentumot is bezúzták, annak dacára, hogy a képviselők fele aláírta, mert tartalmazta az autonómiát az x-edik helyen. 2004-ben ehhez képest már fennen hirdette a szövetség, hogy „autonómia és kettős állampolgárság”. Azóta eltelt négy év és a jelszó jelszó maradt. Most megint választás van, ismét hallani ezt-azt az autonómiáról. Az Országos Önkormányzati Konferencia nyilatkozata például tartalmaz egy utalást a különböző autonómiaformákra.

Ugyanakkor Székely Csaba Levente Galac megyei parlamenti képviselő azt nyilatkozta, hogy „a területi autonómia nem az RMDSZ vagy a Magyar Polgári Párt által felvállalt üzenet, hanem más pártok által gerjesztett téma, mely csalétkül szolgál, hogy választási tőkét kovácsoljanak.” Mi több, a Krónika tudósítása szerint a képviselő azt is kijelentette, hogy az RMDSZ soha nem követelte a területi autonómiát. Az ember azt hinné, hogy a pártmodell alapján fazonírozott RMDSZ-ben rend van, s alapvető kérdésekben ugyanazt mondja mindenki. Ehhez képest egy parlamenti képviselő mond olyat, amilyet eddig csak román politikusoktól hallottunk. Nekik specialitásuk, hogy letagadják a napot az égről, főleg autonómiaügyben. A legdurvább az volt, amikor Tusnádfürdőn Adrian Severin azt mondta ezres létszámú hallgatóság előtt, hogy sehol Európában nincs etnikai elvű területi autonómia. Nem kellene átvenni ezt a stílust. Mondom ezt még akkor is, ha az RMDSZ-szel 2003 óta nem tudok eszmei közösséget vállalni. Mondom azért is, mert néhányunknak tíz esztendőnk vagy annál több van ebben a szervezetben, melyet éppen mi térítettünk az autonómia útjára. Hogy a bukaresti hatalom neptuni lobbija erősebb volt nálunk, az igaz. Nekünk csak érveink voltak, eszméink és nemzeti elkötelezettségünk. Nekik pedig sajtójuk, gazdasági holdudvaruk és lehetőségük a pénz- és pozícióosztogatásra.

De mondom azért is, hogy a balkáni spirálon nem kellene elindulni lefelé, mert magyarként érzem magam találva. Szomorú, de való: az RMDSZ még mindig az a szervezet, melyre erdélyi magyarság nagy része megtévesztve vagy sem, de a voksát adja. Annyi tisztesség lehetne a parlamenti képviselőkben legalább, hogy ennyire evidens hazugságot ne forgalmazzanak a nyilvánosság előtt.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.